top of page
  • Yazarın fotoğrafıBulanık

Yazarlardan Kurmacayla İlgili Düşünceler - 4

Güncelleme tarihi: 28 Tem 2020


Derleyen: Muhsin Çelik


Yekta Kopan


Seslendirme sanatçısı, radyo ve televizyon programcısı, kitapları var; kısacası çok yönlü bir yazar.


Mesele

İnsan yazmak için neye ihtiyaç duyar? Meseleye. Eğer bir meselemiz, bir derdimiz yoksa niye yazmak isteyelim ki? Hepsinden önemlisi meselesi olmayan bir insanın yazdığı şey ne işe yarar.


Yazarken aslında biz ne yaparız?

“Kalem denilen neşterle, kağıttan bir otopsi masası üzerinde kendimize otopsi yaparız. Yazmak insanın bir tür kendine kan revan içinde otopsi yapmasıdır. Bazen yazdıklarımıza dönüp baktığımızda ‘Bunu ben nasıl yazmışım, aklıma nereden gelmiş?’ deriz. Bunlar kanlı otopsilerden çıkan sonuçlardır.


Biçim ve Samimiyet

“Yazarken yazdıklarımızı biçime ve estetiğe kurban etmemek için dikkatli olmalı ve hiçbir zaman samimiyeti kaybetmemeliyiz. Dil kaygısı yüzünden meselemizden olmamalıyız. Öte yandan bir şey ne kadar karmaşık olursa olsun en yalın ve basit haliyle anlatmalıyız. Bazen sadeliğin ihtişamı en büyük sanattır.”


Yeni Denemeler

“İnsanın yazması için okumaktan başka yapabileceği elle tutulur bir şey yoktur. İnsanları ve anlatılanları dinleyin ama en sonunda kendi doğrularınızı bulmaya çalışın. Yapıları yıkıp yeni bir yapı kurabilmek için önce bütün yapıları çok iyi bilmemiz gerektiğini asla unutmayalım.”Ahmet Ümit


Polisiye türünde yazdığı kitapla adını yurt dışına taşımayı başaran ilk Türk yazar.


Roman Yazmanın Yaşı Var mıdır?

“Roman yazmak belli bir hayat deneyimi gerektiriyor. Sait Faik: ‘Otuz yaşında ünlü olan yazar otuz bir yaşında unutulur,’ demiş.”


Yazmak İstiyorsanız İnat Edeceksiniz

“Ben ‘Sis ve Gece’de meydan okudum. İyi edebiyat polisiyedir, dedim. Fethi Naci bana haddimi bildirmeye kalktı, ben de onu bir hikayede öldürdüm.” Milan Kundera, ‘Edebiyat, kendi egonuzu başkasına kabul ettirme sanatıdır,’ diyor.”


Kitap Yayınlatmak

“Gerçekten yazar olduğumu hissettiğim an ‘Sultanı Öldürmek’ kitabımın yayınlandığı andır.”


Yazmanın Kuralı Var mı?

“İyi bir roman yazmanın kuralı, hiçbir kurala uymadığınız andır. Yazmanın kurallarına inanmıyorum.”


Dostoyevski

“Yeraltından Notlar’da özgüveni eksik bir adamı anlatır. Bunu anlatabilmek için bir insanın özgüveninin çok yüksek olması gerekir.”
İnci Aral


Uzun yıllar resim öğretmenliği yapmış. Öykü ve romanları var.


Eskiden Edebiyat Camiası

“Dört öykü kitabım vardı ve çok dikkat çekmedim. Taşralı öğretmen kadın olarak hor görüldüm. Eskiden öyleydi ama şimdi öyle değil. Zihniyet değişti. Eskiden yazarların gittiği meyhaneye gidip onlarla tanışmak gerekiyordu.”


Ödüller ve Yarışmalar

“Galerideydim. Sabahattin Kudret Aksal geldi. ‘Sevginin Eşsiz Kışı’ kitabım masanın üzerinde duruyordu. ‘Bu kitap yeni mi yazıldı?’ diye sordu. Halbuki o da jürideydi. Demek ki ödüller, yarışmalar hikayeymiş. Bunun üzerine küstüm. Dört yıl kitap yazmadım.”


Malina, Ingeborg Bachmann

“Kitap yeni çıkmıştı. Beni allak bullak etti. İnsanın bölünmesini anlatıyordu. Kadın olarak benim de bir bölünme yaşadığımı gördüm. İnsanların istedikleri ve kendi isteklerim arasında kaldığımı hissettim.”


Romanda Zaman

“Romanın hangi zaman diliminde geçeceğine başta karar veririm. Geçeceği yıllar, ülke ve kahramanlar romanda ilk kararlaştırdığım şeylerdir.”

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page